Temat: Zapiski Adama i Ewy.
Czy prowadziliście kiedyś pamiętnik? To już niestety zapomniany zwyczaj, chociaż niektórzy prowadzą je do dzisiaj.
Uważa się, że prowadzenie pamiętników to domena kobiet, jednak kiedyś tak nie było. Wielu mężczyzn utrwalało w ten sposób swoje przemyślenia, przeżycia, wrażenia z różnych uroczystości. Dziś pamiętniki są cennym źródłem wiedzy o minionych wiekach. Jedne z najbardziej znanych pamiętników stworzył Jan Chryzostom Pasek. W pierwszej części opisuje swoje wojenne przygody z czasów potopu szwedzkiego, najazdu Rakoczego, wojny z Rosją oraz rokoszu Lubomirskiego. Druga część opisuje życie jakie prowadził Chryzostom w wiejskim majątku szlacheckim. Autor tych zapisków często dopisywał sobie zasługi, które nie miały miejsca w rzeczywistości.
Uff, to już część historyczną mamy za sobą, pora troszkę pogdybać. Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać pamiętnik Adama i Ewy? Już nie musicie się zastanawiać, możecie go przeczytać!
Ale zanim przejdziemy do tekstu, warto żebyście zapiali sobie, czy właściwie jest ten pamiętnik.
Pamiętnik to zapisana osobista relacja ze zdarzeń w którym uczestniczyła dana osoba. Autor w opisach zamieszcza swoje emocje oraz przemyślenia. Pamiętnik to nie dziennik! Wpisy do pamiętnika zamieszczane są nieregularnie, zwykle po jakimś czasie od zakończenia wydarzenia.
Zapoznajcie się z tekstem (s. 245 - 246 w podręczniku), a następnie rozwiążcie poniższe zadania.
1. Odpowiedź na poniższe pytania.
- W jaki sposób Adam i Ewa komentują te same wydarzenia?
- Co zaskakuje czytelnika podczas porównywania obu pamiętników?
- Jaki efekt daje opis tych samych wydarzeń z dwóch perspektyw?
3. Jak myślisz, czego świadectwem są ostatnie sowa Adama na temat Ewy: Gdziekolwiek była ona, tam był raj? o jakich uczuciach mogą świadczyć te słowa?
Odpowiedzi na pytania wysyłajcie na adres h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl
Na odpowiedzi czekam do piątku (17.04.2020r.) do godziny 16:00.
Powodzenia!
Powodzenia!
Komentarze
Prześlij komentarz