Przejdź do głównej zawartości

Kasa Va i Vc

Temat: Jak napisać opowiadanie odtwórcze?

Zanim przejdziemy do lekcji, chciałbym wam wszystkim podziękować za maile, które do mnie wysłaliście. Jak widać temat ten nie był trudny i szybko przypomnieliście sobie jak poprawnie napisać mail. Pamiętajcie jednak, żeby te zasady stosować podczas pisania wiadomości (nie tylko do mnie ale też do innych nauczycieli). Pisząc wiadomości na Librusie stosujcie te same zasady. Zapewniam was, że wysyłając wiadomości napisane poprawnie lepiej wypadacie w oczach odbiorcy.

Przejdźmy teraz do tematu lekcji. 
Pisząc opowiadanie odtwórcze chcemy odtworzyć wydarzenie rzeczywiste (np. przygodę z wakacji) lub przedstawione w utworze literackim, spektaklu teatralnym czy też filmie. Zdarzenia trzeba przedstawić zgodnie z kolejnością, w jakiej występowały, czyli chronologicznie. Aby dobrze napisać takie opowiadanie trzeba najpierw się przygotować. Warto przed przystąpieniem do pisania stworzyć zaplanować wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Podczas tworzenia tekstu bardzo pomocny staje się plan wydarzeń. Tworząc opowiadanie na podstawie np. filmu, warto na początku ułożyć sobie taki plan. 
Opowiadanie odtwórcze składa się z kilku elementów:
  • Tytuł - stanowi zaproszenie do przeczytania naszego tekstu. Dobrze stworzony tytuł może zachęcić odbiorcę do zapoznania się z naszą pracą. Nad tą częścią pracy warto zastanowić się na samym końcu.
  • Wstęp - w tej części pracy wprowadzamy bohatera, określamy czas i miejsce akcji. w tym miejscu zapoznajemy czytelnika z historią, którą opowiada nasza praca.
  • Rozwinięcie - to najdłuższa część pracy. Tutaj rozwijamy naszą historię, przedstawiamy bieg wydarzeń. Poszczególne części opowiadanej historii rozdzielamy akapitami. Możemy w tym miejscu wprowadzić dialogi między bohaterami. Akcja sprawnie i logicznie zmierza do zakończenia.
  • Zakończenie - w tej części pracy następuje rozwiązanie akcji, czyli zakończenie naszej historii. Możemy podsumować naszą historię, wyjaśnić, jak zakończyła się nasza historia.
Zapoznaj się z informacjami (s. 226 w podręczniku), a następnie rozwiąż poniższe zadania.


1. Na podstawie wybranego przez Ciebie mitu, ułóż pan wydarzeń.
2. Na podstawie mitu o Dedalu i Ikarze stwórz wstęp do opowiadania zatytułowanego Niebezpieczna podróż.

Zadania wszyscy rozwiązują w zeszycie, a w poniedziałek poproszę kilka osób o przesłanie ich na mój adres mailowy.
Powodzenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klasa Va i Vc

Temat: Jak napisać dedykację? Zapewne wiele razy wręczaliście komuś prezent. Do takiego prezentu możemy dołączyć karteczkę, na której napiszemy komu nasz prezent ofiarowujemy. Taką informację nazywamy dedykacją . Możemy ją zamieszczać na specjalnej karteczce przyczepionej do prezentu, jeśli wręczamy komuś książkę, dedykację możemy napisać na pierwszej stronie. Dziś nauczymy się pisać wspomnianą już dedykację. Dobrze napisana dedykacja powinna zawierać następujące informacje: Adresat/adresatka czyli komu ów prezent przekazujemy Warto wspomnieć co jest przedmiotem dedykacji  Z jakiej okazji przekazujesz prezent Autor dedykacji czyli kto napisał dedykację Gdzie i kiedy czyli czas i miejsce powstania dedykacji  Zapoznajcie się jeszcze z informacjami w podręczniku (s. 298), a następnie rozwiążcie poniższe zadania. 1. W podanej dedykacji wskaż jej najważniejsze elementy. Pani Agnieszce  w podziękowaniu za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniu ...

Klasa Va i Vc

Temat: Wiosna w ogrodzie - ćwiczymy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Poniżej znajduje się tekst i pytania do niego. Zapoznajcie się z nim, a następnie rozwiążcie poniższe zadania. Oczywiście zadań nie musicie mi odsyłać. Wiosna w ogrodzie      Owego poranka, gdy niebo się wypogodziło, Mary obudziła się bardzo wcześnie. Słońce wdzierało się do pokoju ukośnymi promieniami przez zamknięte story* i napełniało go taką radością, że dziewczynka wyskoczyła z łóżka i pobiegła do okna. Odsunęła zasłony, otworzyła okno, a świeże, wonne powietrze wpłynęło do pokoju ciepłą falą. Wrzosowisko błękitniało, a świat wyglądał jak zaczarowany. Tu i ówdzie w powietrzu drgały jakieś ledwo dosłyszalne, czarowne tony, jakby setki ptaków nastrajały gardziołka, przygotowując się do rozpoczęcia wiosennego koncertu. Mary wystawiła rękę za okno i trzymała ją chwilę w słońcu. - Jak ciepło! Jak ciepło! – zawołała. – Moje kiełki będą rosnąć i rosnąć, a cebulki i korzenie dopiero teraz zaczną pod zi...

Kasa Va i Vc

Temat: Jak napisać e-mail? - powtórzenie wiadomości. Obecna sytuacja zmusiła nas do częstego wysyłania maili do nauczycieli. Niby wszystko jest proste. Wpisujemy adres, dodajemy załącznik... Pyk i poszło! A biedny nauczyciel musi się domyślić od kogo jest ta wiadomość, w jakiej sprawie pisze ta osoba i z której klasy jest.  Chciałbym, byśmy sobie dzisiaj przypomnieli tę "trudną" sztukę pisana listu elektronicznego. Zanim rozpoczniemy pisać mail, musimy wpisać adres odbiorcy. Z tym nie mamy zwykle problemu. Schody zaczynają się gdy trzeba wpisać temat wiadomości.  W temacie powinniście zwięźle poinformować odbiorcę, czego będzie dotyczył wasz mail. Jeśli wysyłacie odpowiedzi na zadania możecie napisać Zadania z <data zamieszczenia zadań>  albo Praca domowa z <data zamieszczenia zadań>. Często dostaje wiadomości bez tematu lub w temacie wpisane jest Zadanka xd. Tego typu temat jest nieprawidłowy.  Kolejnym etapem maila jest jego treść....