Przejdź do głównej zawartości

Klasa VIb

Temat: W świecie zagadek - poznajemy powieść detektywistyczną.

Właśnie rozpoczęliśmy przygodę z lekturą Skrzynia władcy piorunów. Poprzednio zastanowiliśmy się nad czasem i miejscem akcji oraz podzieliliśmy bohaterów na pierwszoplanowych i drugoplanowych. Przypomnieliście sobie najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w utworze i tym samym stworzyliście plan wydarzeń. Pamiętajcie notować zadania w zeszycie! 

Jak już pewnie się zorientowaliście, w książce Marcina Kozioła, Tom i Julia muszą rozwikłać wiele tajemnic, które pomogą w odnalezieniu porwanego ojca bohatera. Powieści w których bohaterowie muszą rozwijać pewną kryminalną zagadkę nazywamy powieściami detektywistycznymi/kryminalnymi.

Przepisz do zeszytu poniższą notatkę:
Powieść detektywistyczna/kryminalna - rodzaj powieści, w której bohater prowadzi dochodzenie zmierzające do rozwiązania zagadki kryminalnej.

Zapoznaj się z tekstem (s. 88 - 90 w podręczniku), a następnie odpowiedz na pytania:
1. Dlaczego dla bohatera osiemnastka była szczęśliwą liczbą i co było da chłopca ważna? Zapisz i uzasadnij swoją odpowiedź w zeszycie.
2. Wyobraź sobie, że podróżując przez las usłyszałeś wołanie o pomoc. Podążając za głosem trafiasz na miejsce ukazane na fotografii. Wymyśl opowiadanie detektywistyczne, w którym odpowiesz na podane pytania.
- Dlaczego dom znajduje się w środku lasu?
- Kto wzywał pomocy?
- Kim byli jego mieszkańcy i co się z nimi stało?
- Dlaczego ścieżka prowadząca do budynku jest zarośnięta?
- Co stało się z ogrodzeniem wokół domu?
- Co stało się z budynkiem i dlaczego dach zawalony jest tylko z jednej strony?

Opowiadanie wyślij mi plik (dokument tekstowy) na maila h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl
Na wiadomości czekam do wtorku (17.03.2020r.) do godziny 20:00.
Przypominam, że do dziś (16.03.2020r.) trwa termin nadsyłania odpowiedzi na poprzednie zadania!
Powodzenia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Klasa Va i Vc

Temat: Jak napisać dedykację? Zapewne wiele razy wręczaliście komuś prezent. Do takiego prezentu możemy dołączyć karteczkę, na której napiszemy komu nasz prezent ofiarowujemy. Taką informację nazywamy dedykacją . Możemy ją zamieszczać na specjalnej karteczce przyczepionej do prezentu, jeśli wręczamy komuś książkę, dedykację możemy napisać na pierwszej stronie. Dziś nauczymy się pisać wspomnianą już dedykację. Dobrze napisana dedykacja powinna zawierać następujące informacje: Adresat/adresatka czyli komu ów prezent przekazujemy Warto wspomnieć co jest przedmiotem dedykacji  Z jakiej okazji przekazujesz prezent Autor dedykacji czyli kto napisał dedykację Gdzie i kiedy czyli czas i miejsce powstania dedykacji  Zapoznajcie się jeszcze z informacjami w podręczniku (s. 298), a następnie rozwiążcie poniższe zadania. 1. W podanej dedykacji wskaż jej najważniejsze elementy. Pani Agnieszce  w podziękowaniu za poświęcony czas i pomoc w przygotowaniu ...

Klasa Va i Vc

Temat: Wiosna w ogrodzie - ćwiczymy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Poniżej znajduje się tekst i pytania do niego. Zapoznajcie się z nim, a następnie rozwiążcie poniższe zadania. Oczywiście zadań nie musicie mi odsyłać. Wiosna w ogrodzie      Owego poranka, gdy niebo się wypogodziło, Mary obudziła się bardzo wcześnie. Słońce wdzierało się do pokoju ukośnymi promieniami przez zamknięte story* i napełniało go taką radością, że dziewczynka wyskoczyła z łóżka i pobiegła do okna. Odsunęła zasłony, otworzyła okno, a świeże, wonne powietrze wpłynęło do pokoju ciepłą falą. Wrzosowisko błękitniało, a świat wyglądał jak zaczarowany. Tu i ówdzie w powietrzu drgały jakieś ledwo dosłyszalne, czarowne tony, jakby setki ptaków nastrajały gardziołka, przygotowując się do rozpoczęcia wiosennego koncertu. Mary wystawiła rękę za okno i trzymała ją chwilę w słońcu. - Jak ciepło! Jak ciepło! – zawołała. – Moje kiełki będą rosnąć i rosnąć, a cebulki i korzenie dopiero teraz zaczną pod zi...

Kasa Va i Vc

Temat: Jak napisać e-mail? - powtórzenie wiadomości. Obecna sytuacja zmusiła nas do częstego wysyłania maili do nauczycieli. Niby wszystko jest proste. Wpisujemy adres, dodajemy załącznik... Pyk i poszło! A biedny nauczyciel musi się domyślić od kogo jest ta wiadomość, w jakiej sprawie pisze ta osoba i z której klasy jest.  Chciałbym, byśmy sobie dzisiaj przypomnieli tę "trudną" sztukę pisana listu elektronicznego. Zanim rozpoczniemy pisać mail, musimy wpisać adres odbiorcy. Z tym nie mamy zwykle problemu. Schody zaczynają się gdy trzeba wpisać temat wiadomości.  W temacie powinniście zwięźle poinformować odbiorcę, czego będzie dotyczył wasz mail. Jeśli wysyłacie odpowiedzi na zadania możecie napisać Zadania z <data zamieszczenia zadań>  albo Praca domowa z <data zamieszczenia zadań>. Często dostaje wiadomości bez tematu lub w temacie wpisane jest Zadanka xd. Tego typu temat jest nieprawidłowy.  Kolejnym etapem maila jest jego treść....