Przejdź do głównej zawartości

Posty

Klasa VIb

Temat: Zdania złożone bardzo cenione. Wróćmy pamięcią do zamierzchłych czasów, do dnia, w którym mieliście zapoznać się z informacjami na stronie 283.  Tym, którzy już zapomnieli o czym mówię, a właściwie piszę, przygotowałem wrota czasu. Przeniosą one zapominalskie osoby do tematu o zdaniach złożonych współrzędnie i podrzędnie. Kliknij TUTAJ aby przenieść się w czasie. Gdy już wszystko sobie przypomnicie, rozwiążcie poniższe zadania. 1. Dokończ wypowiedzenia. Określ, czy powstałe zdania są złożone współrzędnie, czy podrzędnie. Astronauta chciał wylądować na nieznanej planecie, więc [?] Marynarz chciał dopłynąć na tropikalną wyspę, ponieważ [?] 2. Połącz wypowiedzenia w zdania złożone współrzędnie, w tym celu użyj odpowiednich spójników. Przeczytam artykuł. Obejrzę film. Bartek słucha heavy metalu. Ja słucham tylko jazzu. Zanim przejdziemy dalej, zapoznajcie się z poniższymi informacjami. Czasami zdanie nadrzędne rozdzielone jest zdaniem podrzędny...

Klasa Va i Vc

Temat: Przecinek w zdaniach złożonych. Przed weekendem dowiedzieliście się dużo na temat zdań złożonych. Dziś dowiedzie się, gdzie należy wstawić przecinek podczas tworzenia takich zdań. Przecinkiem oddzielamy zdania składowe: w zdaniach złożonych współrzędnie, Chodził po lesie ,  szukał grzybów. w zdaniach złożonych podrzędnie. K iedy odrobię lekcję ,  pójdę na spacer z psem. Należy pamiętać, że w zdaniach złożonych współrzędnie nie stawiamy przecinka gdy zdania połączone są spójnikami  i, oraz, albo, lub, czy, bądź, ani. Przepiszcie informacje do zeszytu, a następnie rozwiążcie zadanie  2  i  3  na stronie  318 . Rozwiązane zadania wysyłajcie na adres  h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl Na wiadomości czekam do środy (3.06.2020 r.) do godziny 16:00. Powodzenia!

Klasa VIb

Temat lekcji: Pożegnanie z Anią Shirley. Podsumowanie wiadomości o lekturze. Jeśli chcecie sprawdzić Waszą wiedzę o lekturze rozwiążcie poniższe testy. Nie są one oczywiście na ocenę. TEST nr 1 TEST nr 2 Zadanie dla chętnych (na ocenę). Czy, Twoim zdaniem, „Ania z Zielonego Wzgórza” to książka warta przeczytania? Odpowiedz na pytanie w formie listu do koleżanki lub kolegi. W swojej wypowiedzi użyj odpowiednich argumentów. Pamiętaj o elementach tej wypowiedzi. Ćwiczenie dla chętnych wyślijcie na mój adres  h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl Na gotowe zadania czekam do wtorku (2.06.2020 r.) do godziny 16:00. Powodzenia!

Klasa Va i Vc

Temat: Czarne stopy. Powieść a film. Wasze zadanie będzie proste i przyjemne. Do poprzedniego wpisu wkleiłem wam link do filmowej adaptacji omawianej powieści. Mam nadzieję, że film został przez was obejrzany, a jeśli nie, to będziecie mieli na to cały weekend. Waszym zadaniem będzie porównanie powieści oraz filmu. Wyszukacie różnice między filmem a książką, a następnie napiszecie o tym kilka zdań. To będzie wszystko na dziś. Gotowe zadanie wyślijcie na mój adres  h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl Na gotowe zadania czekam do wtorku (2.06.2020 r.) do godziny 16:00. Powodzenia!

Klasa Va i Vc

Temat: Pożegnanie z obozem. Podsumowanie wiadomości o lekturze. Na zakończenie naszych lekcji z lekturą chciałbym, żebyście obejrzeli ekranizację książki. Znajdziecie ją TUTAJ : Dla sprawdzenia swojej wiedzy o książce możecie rozwiązać testy. Znajdziecie je TUTAJ i TUTAJ . 1. Zaprojektuj i opisz krótko godło zastępu lub odznakę harcerską. 2. Chciałbym, żebyście wypowiedzieli się na temat książki. Zaznaczę, że Wasze wypowiedzi mają nikogo nie obrażać. Dokończcie te zdania w zeszytach: Powieść „Czarne stopy” powoduje, że…. Kiedy czytam tę książkę,….. Odkrywam, czym jest… Gorąco polecam tę książkę osobom, które… Właśnie zakończyliśmy omawiać lekturę. Liczę, że kolejna będzie równie ciekawa jak ta. Rozwiązane ćwiczenia wyślijcie na mój adres  h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl Na gotowe zadania czekam do piątku (29.05.2020 r.) do godziny 16:00. Powodzenia!

Zajęcia wyrównawcze (dla osób, które uczęszczają na te zajęcia).

Temat: Charakterystyka postaci. Doszły mnie słuchy, że musicie napisać charakterystykę bohatera z omawianej lektury.  Temat może wydawać się trudny, ale to tylko pozory. najważniejsze jest, aby zapamiętać zasady i się ich trzymać.  W jednym z tematów lekcji (zarówno dla klas V jak i klasy VI) umieściłem zasady pisania tego typu wypowiedzi.  Dziś chciałbym, abyście zapoznali się z informacjami znajdującymi się pod tym LINKIEM i rozwiązali zadania, które autor umieścił pod wiadomościami na temat charakterystyki.  Możecie również zapoznać się z filmem, na którym wytłumaczone zostało zagadnienie charakterystyki postaci. Film znajdziecie TUTAJ . To z mojej strony wszystko. Jeśli mielibyście jakieś pytania to służę pomocą.

Klasa VIb

Temat: Ania kontra Gilbert. To będą nasze ostatnie lekcje z Anią. Tematem dzisiejszej lekcji będzie relacja Ani i Gilberta. Jak wiecie, była ona dosyć specyficzna. Tutaj śmiało można powiedzieć, że kto się czubi, ten się lubi :) 1. Opisz zachowanie Gilberta Blythe’a na początku znajomości z Anią. Weźcie pod uwagę to, jak wpłynęło ono na dziewczynkę. 2. Uzupełnij poniższe informacje (spokojnie, nie musicie rysować w zeszytach gwiazdy, wypiszcie wiadomości od myślników). Rozwiązane ćwiczenia wyślijcie na mój adres  h.hendrysiak@sp153.elodz.edu.pl Na gotowe zadania czekam do piątku (29.05.2020 r.) do godziny 16:00. Powodzenia!